قالیشویی آجودانیه

قالیشویی ستارخان افتخار دارد با توجه به پیشرفته شدن تکنولوژی های مدرن دنیا، با دارا داشتن نیروهای متخصص در حوزه فرش، شعبات جدیدی را در سراسر تهران تاسیس نماید.

از این رو شما عزیزان می توانید در محله خود، و در اسرع وقت، به صورت اینترنتی یا تلفنی سفارش را ثبت نمایید تا واحد حمل و نقل قالیشویی ستارخان بلافاصله در محل حاضر شده و فرش، موکت، مبل، قالی و سایر موارد را از شما دریافت کنند.

قالیشویی آجودانیه می تواند به ساکنین این محله کمک کند تا محیط آرام و پاکیزه ای در کنار خانواده خود داشته باشند.

قالیشویی آجودانیه

محله آجودانیه تهران ؛ محله خوش آب و هوای منطقه یک

آجودانیه یکی از محله‌های شمالی منطقه یک تهران است که در ناحیه ۵ واقع شده است. آجودانیه جزو بالا شهر تهران محسوب می‌شود و بسیار خوش آب و هوا است. وجود بزرگراه صدر و بزرگراه امام علی باعث شده‌اند دسترسی آجودانیه به سایر محله‌های تهران آسان باشد. از آنجا که آجودانیه در دامنه رشته‌کوه‌های البرز واقع شده است، خیابان‌هایش شیب زیادی دارد و این شیب در زمستان‌ها مشکل‌ساز است. نبودن آلودگی و آب و هوای خوب آجودانیه را به یکی از بهترین و پرطرفدارترین محله‌های تهران برای زندگی تبدیل گرده است. اگر قصد سکونت، خرید ملک یا اجاره ملک در محله آجودانیه تهران را دارید بهتر است بدانید قیمت آپارتمان در این محله بالا است.

تاریخچه

آجودانیه متعلق به آقا رضاخان اقبال السلطنه، وزیر قورخانه ناصرالدین‌شاه بوده است. قورخانه به زبان ترکی به معنای کارخانه اسلحه سازی است. آجودانیه به دست افراد زیادی دست به دست شده است. در ابتدا آقا رضاخان زمین‌های آجودانیه را خرید و آن را به یک باغ بزرگ تبدیل کرد و اسم چاله باغ را روی آن گذاشت. پس از آن، زمین‌های آجودانیه به دست میرآخور، پسر عضد الدوله افتاد. او باغ را از بین برد و زمین خالی را به لشکر فیروز و ارباب جمشید بخشید. پس از میرآخور نیز زمین‌های آجودانیه به دست فردی به نام چیت ساز افتاد. در اوایل دوره پهلوی، آجودانیه جزو یکی از محله‌های تهران شد و بعد از انقلاب نام خیابان سباری را روی آن گذاشتند. امروزه محدوده آجودانیه، محله اقدسیه تا محله دارآباد را شامل می‌شود.

مرزبندی محله آجودانیه

محله آجودانیه تهران از شمال به خیابان پور ابتهاج، از جنوب به بزرگراه ارتش و خیابان موحد دانش، از شرق به خیابان شهید صمیع در دارآباد و از غرب به خیابان سپند در محله کاشانک منتهی می‌شود. در واقع چنین می‌توان گفت که آجودانیه محدوده‌ای ما بین دارآباد و کاشانک است.

امکانات محله آجودانیه تهران

از مهم‌ترین امکانات این محله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آثار تاریخی

از آثار تاریخی آجودانیه می‌توان آثار تاریخی موجود در محله دارآباد و محله کاشانک را نام برد:

کاخ مظفرالدین شاه

به دلیل مشکل تنفسی مظفرالدین شاه، پزشکان توصیه کرده بودند که در جای خوش آب و هوایی مانند دارآباد، مدتی استراحت داشته باشد. آب این کاخ از قنات تأمین می‌شد که بسیار زلال و دارویی بوده است.

عمارت فخرالدوله

عمارت فخرالدوله نیز از آثار تاریخی این محدوده است که جنب کاخ مظفرالدین شاه ساخته شده بود.

محله آجودانیه تهران

 

سیمین قلعه

سیمین قلعه ازلحاظ باستان‌شناسان بسیار باارزش بوده و در آن کاوش‌های باستان‌شناسی هم صورت گرفته است. این قلعه در شرق محله آجودانیه قرار دارد.

موزه تاریخ طبیعی دارآباد

موزه تاریخ طبیعی دارآباد نیز با آنکه بعد از انقلاب به موزه تبدیل شد، به‌نوعی از آثار تاریخ طبیعی ایران محسوب می‌شود که در مرز شمالی محله آجودانیه قرار دارد. این موزه در یکی از کاخ‌های شمس پهلوی، بعد از انقلاب بنا شده است. این کاخ فقط برای میهمانان خارجی ساخته شده بود ولی هیچ‌گاه مورداستفاده قرار نگرفت. پس‌ از انقلاب اسلامی ایران، برای ساخت موزه با محوریت طبیعت، تغییراتی روی ساختمان آن انجام شد و موزه‌ای در سال ۱۳۷۲ ساخته شد که هدف آن آشنایی با میراث فرهنگی و حفاظت از محیط زیست و اهمیت آن بود. البته موزه عظیمی از حیات‌وحش هم در آن در نظر گرفته شده است که اکثر بازدیدکنندگان برای بازدید از این موزه به محل آن می‌روند.

اماکن مذهبی

از مهم‌ترین اماکن مذهبی آجودانیه می‌توان به مسجد جامع اقدسیه امام جعفر صادق اشاره کرد.

اماکن فرهنگی

از مهم‌ترین اماکن فرهنگی آجودانیه می‌توان به کتابخانه پارک شطرنج اشاره کرد.